Kapsułowa Garderoba

Kapsułowa Garderoba

Ostatnio dużo się mówi i pisze o zjawisku zwanym garderoba kapsułową. Ja nazywam ją “zintegrowaną garderobą”. O co chodzi? Czy musimy stać się minimalistkami? Czy większość rzeczy powinna wylecieć z szafy? Otóż nie.

Do czego służy i co nam daje garderoba kapsułowa?

Kapsułowa garderoba ma usprawnić system zestawiania ubrań z Waszej szafy, co prowokuje do większego panowania nad szalonymi, impulsywnymi zakupami kolejnych ubrań i powoduje, że Twoje ubrania są w obiegu całorocznym (w 90%). Ma być miło, przyjemnie i ciekawie. Dzięki wprowadzeniu tej metody nie będzie problemu “co rano mam na siebie założyć” i “czy całość do siebie pasuje?”. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie przywiązują uwagi do stylizacji, nie mają przyjemności w bawieniu się i eksperymentowaniu modą. Poza tym naprawdę zaoszczędza się bardzo dużo pieniędzy – tu musicie uwierzyć mi na słowo :-).

Jak stworzyć własną zintegrowaną garderobę?

Garderobę zintegrowana, nazywaną kapsułową stworzymy zasadniczo w trzech krokach:

Krok 1. Przegląd szafy i porządki

Otwórz szafę, pozbądź się wcześniej skrupułów, wybierz taki moment, żebyś miał/ miała czas SAM NA SAM Z NIĄ… I zacznij w niej porządki. Każdy ma swój sposób na “pożegnanie się z przeszłością” dlatego nie będę wam klarować powinno to wyglądać. Na bank powinny wyfrunąć z niej rzeczy:

 1. Zniszczone, czyli te które posiadają supełki, widać że były często eksploatowane i nawet jak zostały zakupione za dużo monet lub całkiem niedawno, to widać, że jakość straciły i już.
 2. Motywatory, czyli rzeczy za małe o rozmiar (jak jesteś na mega diecie i właśnie przechodzisz przemianę sylwetki, to daruję :-), ale o 2 i więcej na bank powinny zniknąć nam z oczu.
 3. Historyczne, czyli te które pamiętają lata liceum, studiów, czyli jakieś 15, 20 lat wstecz. Zakładając je na siebie co światu sobą komunikujecie? Nie wiesz? Będzie okazja do głębszego spenetrowania zagadnienia po Nowym Roku – obiecuję..
 4. Fatalne kroje i fatalne kolory (do tego potrzebna jest wiedza nt.: własnego typu sylwetki i typu kolorystycznego, jak potrzebujesz pomocy, zapraszam na konsultacje).

Krok 2. Segregowanie ubrań

Posegreguj rzeczy, które pozostały na 3 kupki:

 1. Ubrania, które uwielbiam nad życie, chodzę w nich i nie oddam za nic na świecie.
 2. Ubrania, które posiadają metki i je lubisz ;-), ale nie wiesz co z nimi zrobić. Takie, które w sumie mogą być, ale tak na serio to jeszcze nie wiesz czy je kochasz miłością wielką…
 3. Ubrania, które po dłuższym przyjrzeniu się im jednak nie mają z Tobą chemii, bo zajmują cenne miejsce od kilku lat i jakoś rzadko z nimi do czynienia lub wręcz przeciwnie, po prostu Ci się znudziły.

Krok 3: Ułóż zestawienia, kompozycje ubraniowe

Zacznij układać nowe zestawienia. I to jest najtrudniejszy proces ever, ponieważ Ty masz swoje upodobania, schematy dobierania ubrań, masz własne przekonania i blokady, które możesz pokonać, ale jakby się nie udało, to zawsze mogę pomóc ;-). Jak to ma wyglądać?

 1. Weź z kupki nr 1 jedną rzecz (spodnie, spódnicę, sukienkę, bluzkę) i zestaw ją z innymi rzeczami z kupki 1 i 2 w min 4 stylizacje. Jak wyjdzie więcej, to znaczy, że jest to rzecz która absolutnie powinna zostać w szafie. Jeżeli wyjdzie mniej stylizacji niż 4, no 3 ;-), to wyrzucamy ją trwale na kupkę nr 3.
 2. Działamy tak również w przypadku dodatków (buty, torebki, apaszki)
 3. Ułożone stylizacje powinny być w różnych klimatach i na różne pory roku.
Foto: Pinterest

Cenna uwaga!

 • Rób zdjęcia, ułatwi Ci to w późniejszych dramatach porannych szybko ustalić co włożyć na siebie oraz zobaczysz jak bardzo wydajna jest Twoja garderoba :-).
 • Sporządź listę zakupów. Skoro stare wyszło, to zrobiło miejsce na nowe. Jupii, tylko to teraz jest najważniejsze…

TO NOWE MUSI PASOWAĆ DO MIN 4 RZECZY KTÓRE SĄ W TWOJEJ SZAFIE!!!

W innym przypadku wyjdziesz z sytemu tworzenia zintegrowanej garderoby i powrócisz do bezsensownego zapełniania półek. A tyle pracy już wykonałaś, teraz tylko trochę dyscypliny i będzie cacy…

Trudne do zrealizowania? Bardzo trudne, ale uwierzcie mi o ile łatwiejsze są poranki, pakowanie na wyjazdy, zakupy…

Potrzebujesz pomocy stylistki?

Jeżeli z jakiegoś powodu stwierdzisz, że nie dasz rady, służę pomocą o momentu eliminacji po uzupełnianie a nawet osobiste pilnowanie jak Twoja garderoba będzie wyglądać. Usługa jest w stałej sprzedaży (Fou Box), jeżeli wydaje się być dla Ciebie za “profesjonalna”, zapraszam do kontaktu telefonicznego, ponieważ dopasujemy ją do Twoich oczekiwań.

Skontaktuj się z nami

Dlaczego warto stosować kapsułową garderobę?

Kapsułowa garderoba lub zintegrowana garderoba to SYSTEM, który bardzo ułatwia życie, oszczędza pieniążki, należy go tylko wdrożyć w życie a Twoje poranki w garderobie będą wielką przyjemnością.