3 zasady, jak idealnie dobrać pikowania w kurtkach damskich i męskich?

3 zasady, jak idealnie dobrać pikowania w kurtkach damskich i męskich?

Pikowane kurtki, bezrękawniki, kamizelki na dobre wpisały się w modę jesienno – zimową. Kiedyś kojarzone z Pi i Sigmą (zdjęcie poniżej), toporne wielkie, ale mega ciepłe kurtki niechętnie były noszone przez młodzież. Dziś każdy ma ją w szafie, czy to kobieta/dziewczyna czy mężczyzna/ chłopak. Co więcej… wymieniane są stare na nowe również pikowane :-).

Pi i Sigma 🙂

Z punktu widzenia technicznego pikowanie jest wygodnym wynalazkiem utrzymującym “wypełnienie” na miejscu. Można ów odzienie bezkarnie i namiętnie prać w pralkach nawet to, które jest wypełnione naturalnym puchem. Jupi!!!

Jest jednak kilka zasad, których należy się trzymać wybierając kurtkę, a w zasadzie tylko trzy punkty takie naj naj na które należy zwrócić uwagę oprócz oczywiście “jakości wypełnienia, długości i konstrukcji ;-)”. Wymienię je rozbudowując materiał o zdjęcia poglądowe, ale z góry proszę wziąć poprawkę, że porady dotyczą pikowań, a nie idealnego doboru kurtki do sylwetki. Póki co do sedna.

  1. Wybierz odpowiedni rodzaj tkaniny

Ta zasada jest bardzo prosta. Wszystkie materiały które błyszczą, odbijają światło będą powodować, że Twoja sylwetka będzie wydawać się większą. “Wydawać się” to opis zjawiska optycznego, którym posługujemy się w budowaniu odpowiedniej stylizacji dla konkretnego typu sylwetki. O tych zjawiskach więcej można dowiedzieć się podczas kursu stylizacji, który osobiście prowadzę w kilku miastach polski tj:. Gdańsk, Poznań, Katowice, Warszawa – zapraszam serdecznie.

Wszelkie matowe materiały będą optycznie pomniejszać.

Wszystkie materiały z meszkiem (welur) delikatnie optycznie powiększają, a te zupełnie gładkie bez struktury – pomniejszają.

Jak widzisz to co Ci się podoba nie zawsze robi dobrze Twojej sylwetce, warto na to mieć OKO :-).

2. Zwróć uwagę na wielkość pikowania.

Wielkość, czyli szerokość pasów, wielkość kwadratów lub innych wzorów. Pamiętaj, że każdy wzór musi być wypchany wypełnieniem, które z automatu czy jest cienkie czy mięsiste powoduje odbicie od sylwetki i tym samym już nadaje sylwetce dodatkowych centymetrów w obwodach.

Preferowane pikowanie dla krąglejszych osób to średniej wielkości i wąskie w partiach które należy optycznie wyszczuplić. Średnie to takie na szerokość dwóch max trzech palców u dłoni.

Tego rodzaju pikowania dedykowane są również osobom z niższym, drobniejszym i ze średnim wzrostem. Każde większe pikowanie jak np. cała dłoń więcej spowoduje, że Twoja sylwetka zostanie pochłonięta i będzie widoczna tylko kurtka, czy kamizelka.

Pikowania bardzo duże/ szerokie dedykowane są osobom wysokim powyżej 176 cm i max do rozm. odzieży 40 (kobiety), M/L (mężczyźni). Każda większa sylwetka dużymi pikowaniami powiększy się jeszcze bardziej.

Pikowania w kratę lub owale, to temat na kolejny rozdział, ale ugryzę go tutaj w bardzo małej pigułce.

Wszelkie okrągłe pikowania dedykowane są osobom, które mają dość “kanciastą” sylwetkę np. mocno zarysowane ramiona, mocno wciętą talię, szczupłe pęciny, twarz w kształcie kwadratu. Oczywiście jest to takie lekkie moje czepialstwo wynikające z mojego zawodu, którego nie mogę się wyrzec :-).

Pikowania kanciaste natomiast proponuję osobom, które są krągłe, czyli posiadają np.: opadające / obłe ramiona, brzuszki, pełniejszy biust (Panów również te zasady dotyczą).

3. Wybierz odpowiedni wzór pikowania

Na szczęście aktualna oferta odzieży pikowanej jest bardzo szeroka i można się nią nieźle pobawić. Mamy pikowania głównie geometryczne, które występują w formie poziomej i pionowej, ale również występują pikowania asymetryczne jak skośne kreski, pionowe fale i np.: ROMB, który osobiście proponuję każdej osobie posiadającej większy rozmiar odzieży. Oczywiście dobieramy odpowiednią jego wielkość i rodzaj materiału pochylając się mocno nad długościami kurtki/płaszcza czy bezrękawnika.

Wszystkie pikowania poziome poszerzają, w odzieży wierzchniej ma to ogromne znaczenie, ponieważ pikowania owijają cała sylwetkę dookoła co powoduje, że sylwetka jest min 2 rozmiary większa niż jest.

Pikowania pionowe wysmuklają i wydłużają, czyli kierowane są do osób niższych i “większych” rozmiarem. Wspomniałam o rombach, ale są również fale, ciekawa, nowa forma pikowania jaka się ukazała.

Asymetryczne pikowania, to takie, które ułożone są skośnie, ale mogą być rozszerzające lub zwężające. W tym przypadku patrzysz w którym momencie jest rozszerzenie lub zwężenie i co ono robi z Twoją sylwetką. Pamiętaj tylko o 2 wyżej wymienionych zasadach, bo one również powinny być mocno brane pod lupę.

Asymetrycznie ułożone pikowania dedykuję osobom w większych rozmiarach i bardziej krąglejszych.

Jeszcze jedna dodatkowa porada, OVERSIZE nie ukryje a bardzie uwydatni mankamenty sylwetki, więc ostrożnie z tym tematem szczególnie jeżeli chodzi o odzież wierzchnią.

Uff. Temat pikowania wstępnie wyczerpany. Przekazałam to, co jest najważniejsze w pikowaniach. Życzę swobody w doborze kurtki, płaszcza lub kamizelki pikowanej. Pamiętaj, że dobrze wybrany produkt służy na lata i czy będziesz większa/ większy – mniejsza/ mniejszy zawsze będziesz się dobrze prezentować.

Wszelkie porady dotyczące pikowań w kurtkach są moją wypracowaną wiedzą, którą zbierałam przez lata pracy z klientami, dlatego jeżeli zechcesz dzielić się tymi informacjami i szerzyć je dalej jako swoje pamiętaj, że oko Iwony patrzy i widzi bardzo dużo.

Korzystaj, nie kradnij 😉

Ubierz się ładnie,

Iwona